به کانال سایت بپیوندید

ماست فروشی که میلیاردر شد!

حَمدی اولوکایا، موسس و مدیر عامل شرکت «چُبانی» است که در طول شش سال که از آغاز فعالیتش می ‌گذرد، حدود ۲۰ درصد از بازار شش و نیم میلیارد دلاری ماست در آمریکا را در کنترل خود گرفته است.

 

نام آقای اولوکایا که کرد ترکیه‌ است .در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۱۳ مجله فوربس قرار دارد. موسسه «چُبانی» در مجموع حدود دو هزار کارمند در استخدام خود دارد و محصول خود را در دو کارخانه که بزرگترین مراکز تولید ماست در جهان هستند، تولید می ‌کند. «چُبانی» پر فروش‌ترین ماستی است که در بازار آمریکا به فروش می ‌رسد.
حمدی اولوکایای ۴۱ ساله می‌گوید راز موفقیتش بازگشت به موضوعات اساسی و اولیه در شناخت بازار و پیروی از غریزه خود بوده است؛ درواقع او نه پدر ثروتمندی داشته، نه از نرم افزار های گوناگون و رنگارنگ موجود در بازار در حیطه مدیریت کیفیت و مدیریت ارتباط با مشتری CRM و نرم افزار های حسابداری و امثال آن استفاده کرده و نه مشاوران متخصصی داشته، او تنها هوش غریزی خود را به کار انداخته و توانسته به یک نمونه موفق تبدیل شود.
وی سال ۲۰۰۵ به این اندیشیده است که اگرچه ماست ‌های آمریکا، عمدتا ماست میوه‌ ای و ماست ‌های شیرین و آغشته به شکر هستند، ماست واقعی همان ماستی است که در مناطقی مثل کوهستان‌های مناطق کردنشین تولید و مصرف می ‌شود و قاعدتا باید یک چنین محصولی بسیار بهتر از ماست‌ های شیرین به فروش برسد.
وی با دریافت یک وام یک میلیون دلاری از اداره کمک به تجارت‌ های خرد در آمریکا توانست اولین کارخانه خود را خریداری کند.
پس از آن آقای اولوکایا مصطفی دوئان، یک کارشناس با تجربه ماست‌ بندی را از ترکیه به آمریکا آورد. آنها به مدت ۱۸ ماه انواع ماست ‌های محصول آمریکا و ماست ‌های وارداتی را آزمایش کرده و بالاخره روش ویژه ماست‌ بندی خود را تثبیت کردند.
آنها می ‌دانستند که بازار آمریکا به ماست شیرین عادت کرده، ولی از خلال صحبت با مصرف کنندگان متوجه شدند که بسیاری از آنها ماست‌ های طبیعی را که در کشورهای اروپایی و خاورمیانه رایج است ترجیح می‌ دهند.
اولوکایا در عین حال به این نکته نیز توجه کرد که الگوی مصرف مواد غذایی در آمریکا به سمت مواد طبیعی و کاستن از شکر و مواد مصنوعی گرایش پیدا کرده است. همین نکات ساده راز موفقیت بنای امپراطوری ماست‌ بندی در آمریکا بود.

حمدی‌ اولوکایا در حال حاضر در آمریکا صاحب دو کارخانه‌ است؛ یکی کارخانه ‌ای قدیمی در ایالت نیوجرسی که سابقا به شرکت تولید کننده محصولات غذایی «کرَفت» تعلق داشت و دیگری کارخانه جدیدی که با هزینه ۴۵۰ میلیون دلار در ایالت آیداهو احداث شده است.
موسسه چُبانی سال ۲۰۱۱ یک کارخانه دیگر نیز در اتریش راه اندازی کرد و به سرعت به سومین تولید کننده ماست در آن کشور بدل شد. این مؤسسه در نظر دارد که در سال جاری فعالیت‌های خود در بریتانیا را نیز آغاز کند.
حمدی اولوکایا یک نمونه خوب از مهاجرینی به حساب می آید که به آمریکا مهاجرت کرده و سرنوشتی موفق و برجسته برای خود رقم زده و به قول معروف «آرزوی آمریکایی» در مور او محقق شده است!
او احتمالا از جمله افرادی است که میتواند رییس جمهور آتی آمریکا یا اساسا سیاست آمریکایی ها را در تنظیم قوانین و مقررات مهاجرت تغییر دهد چراکه از مدت ها پیش و در دولت باراک اوباما، زمزمه های اصلاح قوانین و شرایط مهاجرت به آمریکا به شکلی بنیادین به گوش میرسید و عده ای، افرادی مانند آقای اولوکایا را نماد مهاجرین موفقی می ‌دانند که با نوآوری‌ های اقتصادی به رونق بازار کار و تولید در جامعه آمریکا کمک کرده ‌اند.

دسته‌ها

مختصری درباره بصاد

سایت بصاد در تاریخ 1396/12/01راه اندازی شد و با تلاش گروهی و روزانه مدیران و نویسندگان خود در جهت تبدیل شدن به مرجع بروز آگهی های استخدامی کرمانشاه گام برداشت.

تماس با ما

تلفن : 08338390645
آی دی مدیر سایت در تلگرام: Baasad@
آدرس: کرمانشاه ، بلوار شهید بهشتی ، دانشکده علوم اجتماعی، مرکز رشد
آدرس ایمیل : info@basad.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

شما توسط شبکه های اجتماعی زیر میتوانید بصاد را هر لحظه دنبال کرده و از آگهی های جدید مطلع شوید :

شغل خود را بیابید

به کانال سایت بپیوندید